Obvestilo za starše in učence 9. razredov

NOVA MERILA ZA IZBIRO KANDIDATOV PRI OMEJITVI VPISA

V Uradnem listu Republike Slovenije št. 67/2024 je bila objavljena Odredba o merilih za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa v srednješolske programe, ki se bo upoštevala pri vpisu v srednješolske programe za šolsko leto 2025/26.
Po novem se bodo kandidati razvrstili na podlagi vsote odstotkov pridobljenih iz:

• Seštevka zaključnih ocen vseh obveznih predmetov 7., 8. in 9. razreda, kar predstavlja največ 60 % celotne vsote.
  • Dosežka na nacionalnem preverjanju znanja iz slovenščine in matematike v odstotnih točkah, kar predstavlja največ po 20% celotne vsote.

Pri vpisu v programe, za katere je potrebno opravljati preizkus nadarjenosti, se dodatno upošteva še dosežek na uspešno opravljenem preizkusu nadarjenosti. Pri vpisu v športne gimnazije bodo kandidati prejeli za pridobljen status športnika A še dodatnih 10 točk, za status športnika B pa dodatnih 5 točk.
Za kandidate, ki iz opravičljivih razlogov ne bodo imeli dosežka na NPZ, se bo za potrebe vpisnega postopka določil nadomestni dosežek. Uporabila se bo mediana dosežkov na NPZ tistih kandidatov, ki imajo enak seštevek zaključnih ocen pri teh predmetih v 7. 8. in 9. razredu.

Šolska svetovalna služba