NACIONALNO PREVERJANJE ZNANJA

Nacionalno preverjanje znanja (NPZ) je zunanje preverjanje znanja, ki ga opravljajo vsi učenci v državi pri istem predmetu, na isti dan, pod enakimi pogoji oziroma po standardiziranih postopkih. Vsi učenci pri preverjanju istega predmeta rešujejo iste preizkuse znanja, ki so jih pripravili predmetni strokovnjaki v sodelovanju s strokovnjaki za sestavljanje preizkusov znanja. Rešene preizkuse znanja ovrednotijo zunanji ocenjevalci po enotnih merilih za vrednotenje.

Temeljni cilj NPZ je ugotavljanje in zagotavljanje kakovosti znanja, učenja in poučevanja. Z NPZ se preverja doseganje ciljev in standardov znanja, določenih z učnim načrtom za posamezni predmet. NPZ ima informativni namen. Sestavljeni preizkusi omogočajo pregled doseženega znanja pri izbranih učnih ciljih ter standardih in imajo lastnosti diagnostičnih preizkusov. Dosežki učencev na NPZ so dodatna informacija o znanju učencev, ki je namenjena učencem in njihovim staršem, učiteljem, šolam ter sistemu na državni ravni.

Za učence 6. in 9. razreda je nacionalno preverjanje znanja obvezno (Zakon o osnovni šoli, 64. člen).

V 6. razredu osnovna šola po predpisanem postopku izvede nacionalno preverjanje znanja iz:

• slovenščine ali italijanščine oziroma madžarščine na narodno mešanih območjih,
  • matematike in
  • prvega tujega jezika.

V 9. razredu osnovna šola po predpisanem postopku izvede nacionalno preverjanje znanja iz:

• matematike in
  • tretjega predmeta, ki ga določi minister.

ŠOLSKO LETO 2023/24

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je 1. 9. 2023 izdalo sklep s seznamom osnovnih šol, v katerih se bo preverjalo znanje z nacionalnim preverjanjem znanja iz določenega tretjega predmeta v 9. razredu v šolskem letu 2023/24. Za OŠ III Murska Sobota je bila za šolsko leto 2023/24 kot tretji predmet določena fizika.

Koledar NPZ v šolskem letu 2023/24:

7. maj 2024Slovenščina (6. razred) Slovenščina (9. razred)
9. maj 2024Matematika (6. razred) Matematika (9. razred)
13. maj 2024Prvi tuji jezik (6. razred) Tretji predmet – FIZIKA (9. razred)